Teams Women - Main Draw

Overview

Teams Women - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 USA   Fendrick/Branagh Lauren Fendrick Nicole Branagh 1829 2419 1829 2239
2 CAN   Melissa/Pavan Melissa Humana-Paredes Sarah Pavan 3360 4480 3360 4480
3 GER   Laboureur/Sude Chantal Laboureur Julia Sude 2560 4636 2560 3916
4 CZE   Hermannova/Slukova Barbora Hermannová Marketa Slukova 2480 4176 2480 3816
5 BRA   Maria Antonelli/Carol Maria Antonelli Carolina Solberg Salgado 2230 2662 2230 2653
6 SUI   Betschart/Hüberli Nina Betschart Tanja Hüberli 2080 3660 2080 3480
7 SUI   Heidrich/Vergé-Dépré, A. Joana Heidrich Anouk Vergé-Dépré 2040 3000 2040 2760
8 CZE   Kolocova/Kvapilova Kristyna Kolocova Michala Kvapilová 1920 3938 1920 3458
9 BRA   Barbara/Fernanda Barbara Seixas De Freitas Fernanda Alves 1760 3804 1760 3304
10 BRA   Agatha/Duda Agatha Bednarczuk Eduarda Santos Lisboa 1720 4564 1720 3572
11 USA   Claes/Hughes Kelly Claes Sara Hughes 1720 2680 1720 2380
12 USA   Ross/Klineman April Ross Alexandra Klineman 1680 2070 1680 1830
13 USA   Sweat/Summer WC Brooke Sweat Summer Ross 1640 3380 1640 2780
14 AUS   Clancy/Artacho Del Solar Taliqua Clancy Mariafe Artacho 1620 3630 1620 3630
15 CAN   Bansley/Brandie Heather Bansley Brandie Wilkerson 1600 2600 1600 2240
16 CHN   Wang/X. Y. Xia Fan Wang Xinyi Xia 1390 2221 1390 2221
17 FIN   Lahti/Parkkinen Taru Lahti-Liukkonen Anniina Parkkinen 1340 2524 1340 2284
18 POL   Wojtasik/Kociolek Kinga Wojtasik Katarzyna Kociolek 1310 2272 1310 2272
19 FIN   Lehtonen/Ahtiainen Riikka Lehtonen Niina Ahtiainen 1300 2091 1300 2067
20 BRA   Taiana Lima/Carol Horta Taiana Lima Carolina Horta Maximo 1290 1654 1270 1463
21 GER   Borger/Kozuch Karla Borger Margareta Kozuch 1260 2672 1260 2432
22 ESP   Liliana/Elsa Liliana Fernández Steiner Elsa Baquerizo McMillan 1222 1578 1222 1578
23 GER   Behrens/Ittlinger Kim Behrens Sandra Ittlinger 1248 2449 1208 2329
24 GER   Schneider/Bieneck Isabel Schneider Victoria Bieneck 1200 2312 1200 2132
25 AUT   Schützenhöfer/Plesiutschnig Katharina Schützenhöfer Lena Plesiutschnig 1090 2232 1090 2112
26 NED   Stubbe, J./van Iersel WC Joy Stubbe Marleen Ramond-van Iersel 1050 2309 1050 2099
27 RUS   Makroguzova/Kholomina Nadezda Makroguzova Svetlana Kholomina 1048 2528 1048 2348
28 UKR   Davidova/Shchypkova Valentyna Davidova Ievgeniia Shchypkova 1040 2322 1040 2322
29 NED   Keizer/Meppelink Sanne Keizer Madelein Meppelink 886 1619 886 1439
30 USA   Hochevar/Day Brittany Hochevar Emily Day 820 1680 820 1320
31 CAN   Pischke/Broder Taylor Pischke Jamie Lynn Broder 820 1026 810 936
32 NOR   Lunde/Ulveseth Ingrid Lunde Oda Johanne Ulveseth 520 1262 520 1262