Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 USA   Lucena/Dalhausser Nicholas Lucena Philip Dalhausser 2800 3460 3120 3860
2 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2480 3140 3040 4340
3 NOR   Mol A./Sørum, C. Anders Berntsen Mol Christian Sandlie Sørum 2080 5378 3000 6638
4 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2640 4780 3000 6100
5 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2880 6212 2880 7292
6 POL   Kantor/Losiak Piotr Kantor Bartosz Losiak 2880 6420 2760 7080
7 LAT   Smedins/Samoilovs Janis Smedins Aleksandrs Samoilovs 2480 6300 2600 7280
8 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 2640 4245 1960 5025
9 RUS   Velichko/Stoyanovskiy Igor Velichko Oleg Stoyanovskiy 2620 4242 2600 4694
10 BRA   Vitor Felipe/Evandro Vitor Gonçalves Felipe Evandro Gonçalves Oliveira Júnior 3160 5500 2560 5540
11 BRA   Alison/Andre Alison Cerutti Andre Loyola Stein 2900 4010 2280 4190
12 BRA   Pedro Solberg/Bruno Schmidt Pedro Solberg Bruno Oscar Schmidt 2120 3340 2240 3740
13 USA   Crabb Ta./Gibb Taylor Crabb Jacob Gibb 1720 2360 2240 3200
14 POL   Bryl/Fijalek Michal Bryl Grzegorz Fijalek 2040 3790 2160 4530
15 USA   Brunner/Hyden Theodore Brunner John Hyden 2120 3020 2080 3120
16 CZE   Perusic/Schweiner Ondrej Perusic David Schweiner 2060 4128 2060 4668
17 LAT   Plavins/Tocs Martins Plavins Edgars Tocs 1920 5372 2040 6176
18 RUS   Krasilnikov/Liamin Viacheslav Krasilnikov Nikita Liamin 2560 3840 2000 4260
19 RUS   Semenov/Leshukov Konstantin Semenov Ilya Leshukov 1800 2820 1980 3170
20 SUI   Heidrich/Gerson Adrian Heidrich Mirco Gerson 1620 2715 1900 3447
21 BRA   Ricardo/Guto Ricardo Alex Costa Santos Gustavo Albrecht Carvalhaes 1900 2960 1900 2880
22 NED   Varenhorst/Bouter Christiaan Varenhorst Jasper Bouter 1800 3487 1840 4387
23 GER   Thole J./Wickler Julius Thole Clemens Wickler 1820 3439 1820 3241
24 QAT   Cherif/Ahmed Cherif Younousse Ahmed Tijan 1500 4900 1720 5380
25 CAN   Pedlow/Schachter Sam Pedlow Sam Schachter 1800 3476 1680 3716
26 BEL   Koekelkoren/van Walle R Dries Koekelkoren Tom van Walle 1160 4200 1620 4900
27 CAN   O'Gorman/Saxton Grant O'Gorman Ben Saxton 1600 4280 1600 4580
28 CHI   Grimalt E./Grimalt M. Esteban Grimalt Marco Grimalt 1560 3500 1560 4180
29 AUT   Seidl Rob./Waller Robin Seidl Philipp Waller 670 1971 1330 2871
30 AUT   Winter/Hörl Tobias Winter Julian Hörl 1160 2005 1150 2145
31 AUT   Ermacora/Pristauz WC Martin Ermacora Moritz Pristauz 980 2942 1080 3462
32 AUT   Wutzl/Frühbauer S. WC Jörg Wutzl Simon Frühbauer 900 1168 800 1738