Teams Men - Qualification

Overview

Teams Men - Qualification

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Pedro Solberg/George Pedro Solberg George Souto Maior Wanderley 1780 2467 1780 2276
2 POL   Prudel/Szalankiewicz Mariusz Prudel Jakub Szalankiewicz 1360 2495 1760 2915
3 BRA   Álvaro Filho/Saymon QWC Álvaro Morais Filho Saymon Barbosa Santos 1460 3944 1480 2928
4 GER   Böckermann/Flüggen Markus Böckermann Lars Flüggen 1320 2239 1320 1639
5 USA   Doherty/Allen QWC Ryan Doherty William Allen 1300 2120 1300 1700
6 NED   Varenhorst/Bouter Christiaan Varenhorst Jasper Bouter 1300 1589 1256 1529
7 AUS   McHugh/Schumann Christopher McHugh Damien Schumann 1200 3336 1200 3336
8 SUI   Beeler/Krattiger Nico Beeler Marco Krattiger 1140 2664 1140 2124
9 AUT   Dressler/Seidl Rob. Christoph Dressler Robin Seidl 950 2274 1100 2334
10 FRA   Krou/Aye Youssef Krou Quincy Aye 1080 2218 1080 2050
11 POL   Kujawiak/Rudol Kacper Kujawiak Maciej Rudol 1060 2015 1060 2015
12 AUT   Ermacora/Pristauz Martin Ermacora Moritz Pristauz 820 1238 1020 1598
13 CHI   Grimalt E./Grimalt M. Esteban Grimalt Marco Grimalt 900 2440 920 2380
14 CZE   Perusic/Schweiner Ondrej Perusic David Schweiner 900 1956 900 1716
15 GER   Ehlers/Schümann Nils Ehlers Lorenz Schümann 720 1428 900 1578
16 SLO   Zemljak/Pokeršnik, D. Nejc Zemljak Danijel Pokeršnik 732 1084 868 1324
17 LTU   Rumsevicius/Kazdailis Arnas Rumsevicius Lukas Kazdailis 402 511 713 871
18 NOR   Berntsen/Mol H. Mathias Berntsen Hendrik Nikolai Mol 695 1312 712 1449
19 CAN   Nusbaum/Plantinga Aaron Nusbaum Michael Plantinga 663 1163 663 998
20 SRB   Kolaric/Klasnic Lazar Kolaric Djordje Klasnic 600 1384 600 1384
21 USA   Crabb Tr./Del Sol Trevor Crabb Skylar Del Sol 600 750 570 750
22 EST   Nõlvak/Tiisaar Kusti Nõlvak Mart Tiisaar 560 1282 560 1234
23 GER   Wickler/Thole J. Clemens Wickler Julius Thole 424 913 560 1003
24 ENG   Gregory/Sheaf Chris Gregory Jake Sheaf 508 1475 508 1415
25 GER   Erdmann/Betzien Jonathan Erdmann Max Betzien 488 1019 497 899
26 AUT   Kunert/Waller Thomas Kunert Philipp Waller 452 1073 452 923
27 CAN   Kazhamiaka/Grabovskyy Fiodar Kazhamiaka Sergiy Grabovskyy 435 480 435 480
28 CHN   HA Likejiang/Wu Jiaxin Likejiang Ha Jiaxin Wu 346 419 346 419
29 SUI   Métral/Hagenbuch Quentin Métral Simon Hagenbuch 332 348 332 378
30 CHN   Wang Y. W./Ch. W. Zhou Yanwei Wang Chaowei Zhou 323 395 323 395
31 SUI   Breer/Haussener Florian Breer Yves Haussener 312 459 312 489
32 CHN   P. Gao/Y. Li Peng Gao Yang Li 130 136 130 136