Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 USA   Dalhausser/Lucena Philip Dalhausser Nicholas Lucena 3160 3840 2800 3120
2 BRA   Evandro/Andre Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Andre Loyola Stein 2740 4220 2740 3252
3 POL   Losiak/Kantor Bartosz Losiak Piotr Kantor 2680 5058 2680 4218
4 RUS   Krasilnikov/Liamin Viacheslav Krasilnikov Nikita Liamin 2520 4520 2520 3560
5 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2400 4060 2400 3580
6 BRA   Alison/Bruno Schmidt Alison Cerutti Bruno Oscar Schmidt 2360 3372 2360 2880
7 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 2296 3561 2296 3321
8 LAT   Plavins/Tocs Martins Plavins Edgars Tocs 1700 2599 2020 3025
9 BRA   Pedro Solberg/George Pedro Solberg George Souto Maior Wanderley 1780 2467 1780 2276
10 BRA   Guto/Vitor Felipe Gustavo Albrecht Carvalhaes Vitor Gonçalves Felipe 1810 2471 1770 2240
11 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 1760 3492 1760 3492
12 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 1720 3192 1720 2952
13 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 1720 3068 1720 2708
14 MEX   Virgen/Ontiveros Juan Virgen Lombardo Ontiveros 1640 2580 1640 2580
15 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1560 3530 1560 3170
16 CAN   Schachter/Pedlow Sam Schachter Sam Pedlow 1560 2400 1560 2040
17 CAN   O'Gorman/Saxton Grant O'Gorman Ben Saxton 1470 2320 1470 2020
18 USA   Gibb/Crabb Ta. Jacob Gibb Taylor Crabb 1640 2050 1480 1570
19 NOR   Mol A./Sørum, C. Anders Berntsen Mol Christian Sandlie Sørum 1460 2848 1460 2788
20 USA   Hyden/Brunner John Hyden Theodore Brunner 1600 2305 1460 1825
21 POL   Bryl/Fijalek Michal Bryl Grzegorz Fijalek 1440 3012 1440 2532
22 RUS   Sivolap/Yarzutkin Maxim Sivolap Artem Yarzutkin 1448 2496 1388 2052
23 RUS   Stoyanovskiy/Velichko Oleg Stoyanovskiy Igor Velichko 1448 2496 1388 2052
24 ITA   Ranghieri/Caminati WC Alex Ranghieri Marco Caminati 1180 2063 1300 2183
25 NED   Varenhorst/Bouter Christiaan Varenhorst Jasper Bouter 1300 1589 1256 1529
26 AUS   McHugh/Schumann Christopher McHugh Damien Schumann 1200 3336 1200 3336
27 SUI   Beeler/Krattiger Nico Beeler Marco Krattiger 1140 2664 1140 2124
28 USA   Slick/Patterson WC Stafford Slick Casey Patterson 990 1775 1020 1715
29 AUT   Ermacora/Pristauz Martin Ermacora Moritz Pristauz 820 1238 1020 1598
30 CHI   Grimalt E./Grimalt M. Esteban Grimalt Marco Grimalt 900 2440 920 2380
31 CZE   Perusic/Schweiner Ondrej Perusic David Schweiner 900 1956 900 1716
32 NOR   Berntsen/Mol H. Mathias Berntsen Hendrik Nikolai Mol 695 1312 712 1449