Main draw

Overview

Pool A

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Laboureur/Sude
GER
4 2 0 4 1 4.000 93 58 1.6034
2
Ukolova/Barsuk
RUS
3 1 1 3 2 1.500 75 83 0.9036
3
Graudina/Kravcenoka
LAT
2 0 2 0 4 0.000 57 84 0.6786

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
1 23/06/2017
Laboureur/SudeGERvs.Graudina/KravcenokaLAT
2 - 0
21 - 14
21 - 11
       
42 - 25
00:28
5 23/06/2017
Ukolova/BarsukRUSvs.Graudina/KravcenokaLAT
2 - 0
21 - 18
21 - 14
       
42 - 32
00:42
9 23/06/2017
Laboureur/SudeGERvs.Ukolova/BarsukRUS
2 - 1
15 - 21
21 - 12
15 - 0
51 - 33
00:32

Pool B

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Betschart/Hüberli
SUI
4 2 0 4 1 4.000 96 74 1.2973
2
Lobato/Elsa
ESP
3 1 1 3 3 1.000 93 96 0.9688
3
Strauss T./Zass B.
AUT
2 0 2 1 4 0.250 72 91 0.7912

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
2 23/06/2017
Betschart/HüberliSUIvs.Strauss T./Zass B.AUT
2 - 0
21 - 15
21 - 15
       
42 - 30
00:30
6 23/06/2017
Lobato/ElsaESPvs.Strauss T./Zass B.AUT
2 - 1
21 - 11
13 - 21
15 - 10
49 - 42
00:41
10 23/06/2017
Betschart/HüberliSUIvs.Lobato/ElsaESP
2 - 1
21 - 13
18 - 21
15 - 10
54 - 44
00:44

Pool C

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Birlova/Makroguzova
RUS
4 2 0 4 1 4.000 97 82 1.1829
2
Lehtonen/Parkkinen
FIN
3 1 1 3 3 1.000 103 101 1.0198
3
Schwaiger S./Schützenhöfer
AUT
2 0 2 1 4 0.250 79 96 0.8229

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
3 23/06/2017
Schwaiger S./SchützenhöferAUTvs.Birlova/MakroguzovaRUS
0 - 2
17 - 21
16 - 21
       
33 - 42
00:32
7 23/06/2017
Lehtonen/ParkkinenFINvs.Birlova/MakroguzovaRUS
1 - 2
21 - 18
14 - 21
14 - 16
49 - 55
00:49
11 23/06/2017
Schwaiger S./SchützenhöferAUTvs.Lehtonen/ParkkinenFIN
1 - 2
21 - 18
16 - 21
9 - 15
46 - 54
00:45

Pool D

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Kolocova/Kvapilova
CZE
4 2 0 4 1 4.000 97 76 1.2763
2
Davidova/Ievgeniia
UKR
3 1 1 3 2 1.500 88 80 1.1000
3
Rimser/Plesiutschnig
AUT
2 0 2 0 4 0.000 55 84 0.6548

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
4 23/06/2017
Kolocova/KvapilovaCZEvs.Rimser/PlesiutschnigAUT
2 - 0
21 - 14
21 - 16
       
42 - 30
00:30
8 23/06/2017
Davidova/IevgeniiaUKRvs.Rimser/PlesiutschnigAUT
2 - 0
21 - 11
21 - 14
       
42 - 25
00:31
12 23/06/2017
Kolocova/KvapilovaCZEvs.Davidova/IevgeniiaUKR
2 - 1
19 - 21
21 - 17
15 - 8
55 - 46
00:46

Quarterfinals

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
13 24/06/2017
Laboureur/SudeGERvs.Lehtonen/ParkkinenFIN
2 - 0
21 - 11
21 - 12
       
42 - 23
00:30
14 24/06/2017
Kolocova/KvapilovaCZEvs.Ukolova/BarsukRUS
2 - 0
21 - 0
21 - 0
       
42 - 0
00:00
15 24/06/2017
Birlova/MakroguzovaRUSvs.Lobato/ElsaESP
2 - 0
21 - 19
21 - 19
       
42 - 38
00:36
16 24/06/2017
Betschart/HüberliSUIvs.Davidova/IevgeniiaUKR
2 - 0
23 - 21
23 - 21
       
46 - 42
00:41

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
17 24/06/2017
Laboureur/SudeGERvs.Kolocova/KvapilovaCZE
2 - 0
21 - 14
21 - 14
       
42 - 28
00:32
18 24/06/2017
Birlova/MakroguzovaRUSvs.Betschart/HüberliSUI
2 - 0
30 - 28
21 - 17
       
51 - 45
00:43

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
19 24/06/2017
Kolocova/KvapilovaCZEvs.Betschart/HüberliSUI
1 - 2
18 - 21
21 - 19
14 - 16
53 - 56
00:55

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
20 24/06/2017
Laboureur/SudeGERvs.Birlova/MakroguzovaRUS
2 - 1
21 - 17
17 - 21
15 - 13
53 - 51
00:47