Teams Women - Main Draw

Overview

Teams Women - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 USA   Walsh Jennings/Ross Kerri Walsh Jennings April Ross 3565 4750 3565 5150
2 GER   Borger/Büthe Karla Borger Britta Büthe 2920 4801 2920 5101
3 USA   Fendrick/Sweat Lauren Fendrick Brooke Sweat 2730 4570 2730 4690
4 SUI   Forrer/Vergé-Dépré, A. Isabelle Forrer Anouk Vergé-Dépré 2430 5642 2630 6146
5 ITA   Menegatti/Orsi Toth Marta Menegatti Viktoria Orsi Toth 2490 5710 2490 5950
6 CAN   Broder/May Jamie Lynn Broder Kristina May 2460 5266 2460 5266
7 ARG   Gallay/Klug Ana Gallay Georgina Klug 2330 4650 2330 4890
8 CHN   Xue/X. Y. Xia Chen Xue Xinyi Xia 1831 2333 1808 2430
9 ESP   Liliana/Elsa Liliana Fernández Steiner Elsa Baquerizo McMillan 2300 4772 2300 4772
10 SUI   Heidrich/Zumkehr Joana Heidrich Nadine Zumkehr 2240 5284 2240 5600
11 GER   Holtwick/Semmler Katrin Holtwick Ilka Semmler 2130 5334 2190 5634
12 USA   Kessy/Day Jennifer Kessy Emily Day 2180 4420 2180 4660
13 VAN   Matauatu/Pata Linline Matauatu Miller Pata 2170 4646 2170 4294
14 CAN   Melissa/Pischke Melissa Humana-Paredes Taylor Pischke 1980 3604 2040 3904
15 NED   van der Vlist/van Gestel Jantine van der Vlist Sophie van Gestel 1940 2652 2010 2892
16 GER   Laboureur/Sude Chantal Laboureur Julia Sude 1860 5394 1970 5744
17 RUS   Ukolova/Birlova Evgenia Ukolova Ekaterina Birlova 1970 4650 1970 4830
18 CHN   Wang/Yue Fan Wang Yuan Yue 1740 4950 1740 5130
19 SVK   Dubovcova/Nestarcova Natalia Dubovcova Dominika Nestarcova 1710 3962 1710 4142
20 FIN   Lehtonen/Lahti Riikka Lehtonen Taru Lahti-Liukkonen 1610 4494 1670 4734
21 AUT   Schwaiger S./Hansel B. Stefanie Schwaiger Barbara Hansel 1366 4140 1650 4590
22 VEN   Pazo/Agudo Olaya Perez Pazo Norisbeth Isais Agudo Gonzalez 1618 2698 1618 2698
23 RUS   Abalakina/Syrtseva Yulia Abalakina Ekaterina Syrtseva 1604 3500 1604 3620
24 GER   Mersmann/Schneider Teresa Mersmann Isabel Schneider 1572 2322 1572 2562
25 SUI   Betschart/Hüberli Nina Betschart Tanja Hüberli 1451 2169 1479 2361
26 FRA   Jupiter/Longuet Alexandra Jupiter Laura Longuet 1424 2526 1424 2646
27 USA   Lane/Summer Lane Carico Summer Ross 1420 2900 1420 3020
28 JPN   Ishii/Murakami Miki Koshikawa Megumi Murakami 1288 1354 1288 1354
29 CHN   Chen Chunxia/Tang N. Y. WC ChunXia Chen Ningya Tang 1156 1622 1186 1602
30 RUS   Barsuk/Moiseeva Anastasia Barsuk Alexandra Moiseeva 1068 1188 1128 1308
31 SUI   Eiholzer/Gerson Nicole Eiholzer Dunja Gerson 822 1090 846 1158
32 ITA   Perry/Giombini WC Rebecca Diane Perry Laura Giombini 701 1230 731 1290