Main draw

Overview

Round 1

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
1 10/06/2016
Rimser/AlmerAUTvs.Lusson/ChamereauFRA
2 - 0
21 - 19
21 - 14
       
42 - 33
00:35
2 10/06/2016
Kolocova/KvapilovaCZEvs.Strauss N./Strauss T.AUT
2 - 0
21 - 14
21 - 15
       
42 - 29
00:29
3 10/06/2016
Daalderop/Stubbe, J.NEDvs.Zass B./Teufl V.AUT
2 - 0
21 - 12
21 - 15
       
42 - 27
00:29
4 10/06/2016
Makhno, In./Makhno, Ir.UKRvs.Behrens/GlenzkeGER
0 - 2
15 - 21
16 - 21
       
31 - 42
00:32

Round 2

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
5 10/06/2016
Betschart/HüberliSUIvs.Rimser/AlmerAUT
2 - 0
21 - 18
21 - 16
       
42 - 34
00:35
6 10/06/2016
Kolocova/KvapilovaCZEvs.Matic/MilosevicSRB
2 - 0
21 - 14
21 - 13
       
42 - 27
00:27
7 10/06/2016
Schützenhöfer/PlesiutschnigAUTvs.Daalderop/Stubbe, J.NED
2 - 0
21 - 12
21 - 16
       
42 - 28
00:36
8 10/06/2016
Behrens/GlenzkeGERvs.Braakman/SinnemaNED
0 - 2
12 - 21
20 - 22
       
32 - 43
00:34

Loser are ranked 9th

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
9 10/06/2016
Makhno, In./Makhno, Ir.UKRvs.Rimser/AlmerAUT
0 - 2
19 - 21
15 - 21
       
34 - 42
00:32
10 10/06/2016
Zass B./Teufl V.AUTvs.Matic/MilosevicSRB
2 - 1
21 - 16
19 - 21
15 - 10
55 - 47
00:50
11 10/06/2016
Strauss N./Strauss T.AUTvs.Daalderop/Stubbe, J.NED
0 - 2
20 - 22
15 - 21
       
35 - 43
00:37
12 10/06/2016
Lusson/ChamereauFRAvs.Behrens/GlenzkeGER
2 - 0
21 - 18
21 - 18
       
42 - 36
00:39

Round 3

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
13 10/06/2016
Betschart/HüberliSUIvs.Kolocova/KvapilovaCZE
2 - 0
21 - 16
21 - 18
       
42 - 34
00:34
14 10/06/2016
Schützenhöfer/PlesiutschnigAUTvs.Braakman/SinnemaNED
0 - 2
16 - 21
0 - 21
       
16 - 42
00:22

Loser are ranked 7th

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
15 10/06/2016
Rimser/AlmerAUTvs.Zass B./Teufl V.AUT
0 - 2
14 - 21
18 - 21
       
32 - 42
00:33
16 10/06/2016
Daalderop/Stubbe, J.NEDvs.Lusson/ChamereauFRA
2 - 0
21 - 16
21 - 18
       
42 - 34
00:37

Loser are ranked 5th

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
17 11/06/2016
Schützenhöfer/PlesiutschnigAUTvs.Zass B./Teufl V.AUT
2 - 0
21 - 18
21 - 13
       
42 - 31
00:35
18 11/06/2016
Kolocova/KvapilovaCZEvs.Daalderop/Stubbe, J.NED
0 - 2
15 - 21
20 - 22
       
35 - 43
00:33

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
19 11/06/2016
Betschart/HüberliSUIvs.Schützenhöfer/PlesiutschnigAUT
2 - 0
21 - 18
21 - 18
       
42 - 36
00:39
20 11/06/2016
Braakman/SinnemaNEDvs.Daalderop/Stubbe, J.NED
2 - 0
21 - 16
21 - 15
       
42 - 31
00:27

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
21 11/06/2016
Schützenhöfer/PlesiutschnigAUTvs.Daalderop/Stubbe, J.NED
0 - 2
19 - 21
20 - 22
       
39 - 43
00:37

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
22 11/06/2016
Betschart/HüberliSUIvs.Braakman/SinnemaNED
2 - 0
21 - 16
21 - 16
       
42 - 32
00:29