Main Draw

Overview

Pool A

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Fijalek/Bryl
POL
4 2 0 4 1 4.000 95 84 1.1310
2
Pedro Solberg/Vitor Felipe
BRA
3 1 1 2 2 1.000 76 77 0.9870
3
Liamin/Myskiv
RUS
3 1 1 2 2 1.000 84 81 1.0370
4
Kunert/Müllner
AUT
2 0 2 1 4 0.250 89 102 0.8725

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
1 13/06/2019
Fijalek/BrylPOLvs.Kunert/MüllnerAUT
2 - 1
17 - 21
21 - 16
15 - 13
53 - 50
00:49
2 13/06/2019
Liamin/MyskivRUSvs.Pedro Solberg/Vitor FelipeBRA
0 - 2
19 - 21
16 - 21
       
35 - 42
00:37
17 14/06/2019
Fijalek/BrylPOLvs.Pedro Solberg/Vitor FelipeBRA
2 - 0
21 - 18
21 - 16
       
42 - 34
00:39
18 14/06/2019
Kunert/MüllnerAUTvs.Liamin/MyskivRUS
0 - 2
13 - 21
26 - 28
       
39 - 49
00:40

Pool B

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Mol A./Sørum, C.
NOR
4 2 0 4 0 MAX 87 63 1.3810
2
Brunner/Priddy
USA
3 1 1 2 3 0.667 93 91 1.0220
3
Plavins/Tocs
LAT
3 1 1 3 2 1.500 88 79 1.1139
4
Betzien/Erdmann
GER
2 0 2 0 4 0.000 49 84 0.5833

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
3 13/06/2019
Mol A./Sørum, C.NORvs.Betzien/ErdmannGER
2 - 0
21 - 11
21 - 14
       
42 - 25
00:31
4 13/06/2019
Plavins/TocsLATvs.Brunner/PriddyUSA
1 - 2
21 - 19
16 - 21
9 - 15
46 - 55
00:45
19 14/06/2019
Mol A./Sørum, C.NORvs.Brunner/PriddyUSA
2 - 0
24 - 22
21 - 16
       
45 - 38
00:36
20 14/06/2019
Betzien/ErdmannGERvs.Plavins/TocsLAT
0 - 2
14 - 21
10 - 21
       
24 - 42
00:29

Pool C

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Alison/Álvaro Filho
BRA
4 2 0 4 1 4.000 95 83 1.1446
2
Krasilnikov/Stoyanovskiy
RUS
3 1 1 3 2 1.500 93 79 1.1772
3
Saxton/O'Gorman
CAN
3 1 1 2 2 1.000 79 82 0.9634
4
Métral/Haussener
SUI
2 0 2 0 4 0.000 66 89 0.7416

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
5 13/06/2019
Krasilnikov/StoyanovskiyRUSvs.Métral/HaussenerSUI
2 - 0
21 - 12
21 - 14
       
42 - 26
00:32
6 13/06/2019
Alison/Álvaro FilhoBRAvs.Saxton/O'GormanCAN
2 - 0
21 - 13
21 - 19
       
42 - 32
00:39
21 14/06/2019
Krasilnikov/StoyanovskiyRUSvs.Alison/Álvaro FilhoBRA
1 - 2
18 - 21
21 - 17
12 - 15
51 - 53
00:59
22 14/06/2019
Métral/HaussenerSUIvs.Saxton/O'GormanCAN
0 - 2
24 - 26
16 - 21
       
40 - 47
00:42

Pool D

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Thole J./Wickler
GER
4 2 0 4 0 MAX 67 45 1.4889
2
Lucena/Dalhausser
USA
3 1 1 2 2 1.000 57 78 0.7308
3
Azaad/Capogrosso
ARG
3 1 1 2 3 0.667 96 95 1.0105
4
Seidl Rob./Waller
AUT
2 0 2 1 4 0.250 83 102 0.8137

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
7 13/06/2019
Lucena/DalhausserUSAvs.Azaad/CapogrossoARG
2 - 0
21 - 17
21 - 19
       
42 - 36
00:36
8 13/06/2019
Thole J./WicklerGERvs.Seidl Rob./WallerAUT
2 - 0
21 - 18
21 - 12
       
42 - 30
00:36
23 14/06/2019
Lucena/DalhausserUSAvs.Thole J./WicklerGER
0 - 2
13 - 21
2 - 4
       
15 - 25
00:22
24 14/06/2019
Azaad/CapogrossoARGvs.Seidl Rob./WallerAUT
2 - 1
21 - 19
24 - 26
15 - 8
60 - 53
00:55

Pool E

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Semenov/Leshukov
RUS
4 2 0 4 0 MAX 84 62 1.3548
2
Samoilovs/Smedins
LAT
3 1 1 2 2 1.000 72 70 1.0286
3
Heidrich/Gerson
SUI
3 1 1 2 3 0.667 83 95 0.8737
4
Rudol/Szalankiewicz
POL
2 0 2 1 4 0.250 85 97 0.8763

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
9 13/06/2019
Semenov/LeshukovRUSvs.Rudol/SzalankiewiczPOL
2 - 0
21 - 14
21 - 18
       
42 - 32
00:35
10 13/06/2019
Samoilovs/SmedinsLATvs.Heidrich/GersonSUI
2 - 0
21 - 9
21 - 19
       
42 - 28
00:33
25 14/06/2019
Semenov/LeshukovRUSvs.Samoilovs/SmedinsLAT
2 - 0
21 - 17
21 - 13
       
42 - 30
00:33
26 14/06/2019
Rudol/SzalankiewiczPOLvs.Heidrich/GersonSUI
1 - 2
19 - 21
21 - 19
13 - 15
53 - 55
00:59

Pool F

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Evandro/Bruno Schmidt
BRA
4 2 0 4 0 MAX 84 71 1.1831
2
Nicolai/Lupo
ITA
3 1 1 2 2 1.000 76 75 1.0133
3
Berntsen/Mol H.
NOR
3 1 1 2 2 1.000 75 77 0.9740
4
Bergmann/Harms, Y.
GER
2 0 2 0 4 0.000 72 84 0.8571

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
11 13/06/2019
Nicolai/LupoITAvs.Berntsen/Mol H.NOR
2 - 0
21 - 17
21 - 16
       
42 - 33
00:36
12 13/06/2019
Evandro/Bruno SchmidtBRAvs.Bergmann/Harms, Y.GER
2 - 0
21 - 19
21 - 18
       
42 - 37
00:38
27 14/06/2019
Nicolai/LupoITAvs.Evandro/Bruno SchmidtBRA
0 - 2
16 - 21
18 - 21
       
34 - 42
00:38
28 14/06/2019
Berntsen/Mol H.NORvs.Bergmann/Harms, Y.GER
2 - 0
21 - 17
21 - 18
       
42 - 35
00:38

Pool G

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Cherif/Ahmed
QAT
4 2 0 4 0 MAX 87 73 1.1918
2
Crabb Tr./Bourne
USA
3 1 1 2 2 1.000 79 79 1.0000
3
Doppler/Horst
AUT
3 1 1 2 3 0.667 93 101 0.9208
4
Zemljak/Pokeršnik
SLO
2 0 2 1 4 0.250 95 101 0.9406

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
13 13/06/2019
Cherif/AhmedQATvs.Zemljak/PokeršnikSLO
2 - 0
24 - 22
21 - 18
       
45 - 40
00:42
14 13/06/2019
Crabb Tr./BourneUSAvs.Doppler/HorstAUT
2 - 0
25 - 23
21 - 14
       
46 - 37
00:40
29 14/06/2019
Cherif/AhmedQATvs.Crabb Tr./BourneUSA
2 - 0
21 - 16
21 - 17
       
42 - 33
00:36
30 14/06/2019
Zemljak/PokeršnikSLOvs.Doppler/HorstAUT
1 - 2
18 - 21
21 - 17
16 - 18
55 - 56
00:52

Pool H

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Kantor/Prudel
POL
4 2 0 4 0 MAX 86 61 1.4098
2
Grimalt M./Grimalt E.
CHI
3 1 1 2 2 1.000 79 78 1.0128
3
Herrera/Gavira
ESP
3 1 1 2 3 0.667 83 96 0.8646
4
Ontiveros/Virgen
MEX
2 0 2 1 4 0.250 88 101 0.8713

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
15 13/06/2019
Herrera/GaviraESPvs.Kantor/PrudelPOL
0 - 2
13 - 21
13 - 21
       
26 - 42
00:33
16 13/06/2019
Grimalt M./Grimalt E.CHIvs.Ontiveros/VirgenMEX
2 - 0
21 - 13
23 - 21
       
44 - 34
00:35
31 14/06/2019
Kantor/PrudelPOLvs.Grimalt M./Grimalt E.CHI
2 - 0
23 - 21
21 - 14
       
44 - 35
00:35
32 14/06/2019
Herrera/GaviraESPvs.Ontiveros/VirgenMEX
2 - 1
21 - 23
21 - 18
15 - 13
57 - 54
00:53

Round 1

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
33 14/06/2019
Pedro Solberg/Vitor FelipeBRAvs.Berntsen/Mol H.NOR
2 - 0
21 - 18
21 - 18
       
42 - 36
00:37
34 14/06/2019
Nicolai/LupoITAvs.Saxton/O'GormanCAN
2 - 0
21 - 16
21 - 19
       
42 - 35
00:34
35 14/06/2019
Krasilnikov/StoyanovskiyRUSvs.Heidrich/GersonSUI
2 - 0
21 - 14
21 - 17
       
42 - 31
00:33
36 14/06/2019
Grimalt M./Grimalt E.CHIvs.Azaad/CapogrossoARG
2 - 0
21 - 18
21 - 15
       
42 - 33
00:37
37 14/06/2019
Crabb Tr./BourneUSAvs.Liamin/MyskivRUS
1 - 2
22 - 20
19 - 21
10 - 15
51 - 56
00:54
38 14/06/2019
Samoilovs/SmedinsLATvs.Doppler/HorstAUT
2 - 0
24 - 22
21 - 14
       
45 - 36
00:33
39 14/06/2019
Brunner/PriddyUSAvs.Herrera/GaviraESP
0 - 2
15 - 21
15 - 21
       
30 - 42
00:34
40 14/06/2019
Lucena/DalhausserUSAvs.Plavins/TocsLAT
0 - 2
0 - 21
0 - 21
       
0 - 42
00:00

Round 2

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
41 15/06/2019
Mol A./Sørum, C.NORvs.Pedro Solberg/Vitor FelipeBRA
2 - 0
21 - 15
25 - 23
       
46 - 38
00:40
42 15/06/2019
Kantor/PrudelPOLvs.Nicolai/LupoITA
1 - 2
21 - 15
16 - 21
14 - 16
51 - 52
00:51
43 15/06/2019
Cherif/AhmedQATvs.Krasilnikov/StoyanovskiyRUS
0 - 2
20 - 22
19 - 21
       
39 - 43
00:38
44 15/06/2019
Alison/Álvaro FilhoBRAvs.Grimalt M./Grimalt E.CHI
2 - 1
19 - 21
21 - 19
15 - 12
55 - 52
00:51
45 15/06/2019
Thole J./WicklerGERvs.Liamin/MyskivRUS
1 - 2
21 - 16
17 - 21
13 - 15
51 - 52
00:51
46 15/06/2019
Evandro/Bruno SchmidtBRAvs.Samoilovs/SmedinsLAT
2 - 1
18 - 21
21 - 18
15 - 12
54 - 51
00:56
47 15/06/2019
Semenov/LeshukovRUSvs.Herrera/GaviraESP
2 - 0
21 - 15
21 - 18
       
42 - 33
00:39
48 15/06/2019
Fijalek/BrylPOLvs.Plavins/TocsLAT
0 - 2
21 - 23
18 - 21
       
39 - 44
00:40

Round 3

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
49 15/06/2019
Mol A./Sørum, C.NORvs.Nicolai/LupoITA
2 - 0
21 - 19
21 - 17
       
42 - 36
00:34
50 15/06/2019
Krasilnikov/StoyanovskiyRUSvs.Alison/Álvaro FilhoBRA
2 - 0
21 - 14
21 - 16
       
42 - 30
00:38
51 15/06/2019
Liamin/MyskivRUSvs.Evandro/Bruno SchmidtBRA
1 - 2
26 - 24
24 - 26
7 - 15
57 - 65
01:09
52 15/06/2019
Semenov/LeshukovRUSvs.Plavins/TocsLAT
2 - 0
21 - 16
21 - 15
       
42 - 31
00:34

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
53 16/06/2019
Mol A./Sørum, C.NORvs.Krasilnikov/StoyanovskiyRUS
2 - 1
25 - 23
19 - 21
23 - 21
67 - 65
01:01
54 16/06/2019
Evandro/Bruno SchmidtBRAvs.Semenov/LeshukovRUS
2 - 0
21 - 11
21 - 18
       
42 - 29
00:34

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
55 16/06/2019
Krasilnikov/StoyanovskiyRUSvs.Semenov/LeshukovRUS
1 - 2
19 - 21
21 - 17
14 - 16
54 - 54
00:51

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 2 Set 3 Total Points Duration
56 16/06/2019
Mol A./Sørum, C.NORvs.Evandro/Bruno SchmidtBRA
1 - 2
21 - 11
17 - 21
12 - 15
50 - 47
00:52