Teams Men - Qualification

Overview

Teams Men - Qualification

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 QAT   Cherif/Ahmed Tijan Cherif Younousse Ahmed Tijan 1580 4313 1580 4148
2 SUI   Heidrich/Gerson Adrian Heidrich Mirco Gerson 1540 2241 1540 2243
3 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1420 5010 1420 4800
4 USA   Mayer/Crabb Tr. John Mayer Trevor Crabb 1140 1350 1420 1690
5 CHI   Grimalt E./Grimalt M. Esteban Grimalt Marco Grimalt 1400 3020 1400 2960
6 RUS   Semenov/Leshukov Konstantin Semenov Ilya Leshukov 1380 1970 1380 1910
7 RUS   Yarzutkin/Sivolap Artem Yarzutkin Maxim Sivolap 1348 2597 1348 2292
8 LTU   Rumsevicius/Kazdailis Arnas Rumsevicius Lukas Kazdailis 1300 2039 1300 2049
9 FRA   Krou/Aye Youssef Krou Quincy Aye 1280 2790 1280 2730
10 BRA   Thiago/George Thiago Santos Barbosa Geroge Souto Maior Wanderley 1250 1470 1250 1380
11 NOR   Berntsen/Mol, H. Mathias Berntsen Hendrik Nikolai Mol 1200 2465 1200 2389
12 AUT   Winter/Hörl Tobias Winter Julian Hörl 1160 2164 1160 2192
13 NED   Boehlé/van de Velde Dirk Boehlé Steven van de Velde 1110 1908 1140 1872
14 USA   Kolinske/Evans William Kolinske Miles Evans 1120 2160 1120 2160
15 VEN   Charly/Tigrito Carlos Rangel Jose Gregorio Gomez 1110 1410 1110 1410
16 AUT   Ermacora/Pristauz Martin Ermacora Moritz Pristauz 1100 2574 1100 2662
17 BLR   Dziadkou/Kavalenka Aliaksandr Dziadkou Aliaksandr Kavalenka 960 1985 960 1841
18 AUT   Seidl Rob./Dressler Robin Seidl Christoph Dressler 940 2868 940 2736
19 GER   Thole, J./Wickler Julius Thole Clemens Wickler 920 2264 920 2187
20 FRA   Barthelemy/Di Giantommaso Olivier Barthelemy Romain Di Giantommaso 880 1773 880 1749
21 TUR   Giginoglu/Gögtepe V. Murat Giginoglu Volkan Gögtepe 720 1222 870 1445
22 LAT   Regza/Smedins T. Haralds Regza Toms Smedins 777 1406 777 1305
23 TUR   Urlu/Mermer Safa Urlu Hasan Huseyin Mermer 711 1140 680 1323
24 ITA   Carambula/Gabriele Adrian Ignacio Carambula Raurich Pasquale Gabriele 660 1063 660 1030
25 LAT   Smits/Samoilovs M. Kristaps Smits Mihails Samoilovs 507 655 523 746
26 CZE   Myslivecek/Pihera QWC Marcel Myslivecek Martin Pihera 385 415 430 574
27 CZE   Weiss/Tichy QWC Jindrich Weiss Martin Tichy 340 427 350 477
28 RSA   Goliath/Williams Dominic Shane Goliath Leo Williams 160 201 160 200
29 CZE   Gala/Kufa, D. Jakub Gala David Kufa 61 65 50 51
30 CZE   Kufa, R./Vala Robert Kufa Jakub Vala 30 33 41 48
31 SVK   Namesansky/Hovorka Jan Namesansky Michal Hovorka 4 4 4 4
32 SVK   Nemec L./Pokopec Lubos Nemec Patrik Pokopec 24 24 0 0