Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 RUS   Krasilnikov/Stoyanovskiy Viacheslav Krasilnikov Oleg Stoyanovskiy 3520 8100 3440 8060
2 BRA   Alison/Álvaro Filho Alison Cerutti Álvaro Morais Filho 2680 6500 3280 7360
3 BRA   Evandro/Bruno Schmidt Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Bruno Oscar Schmidt 3120 6760 3000 6840
4 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2600 5440 2960 5800
5 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2760 4680 2880 4680
6 GER   Thole J./Wickler Julius Thole Clemens Wickler 2720 5300 2800 5340
7 BRA   Andre/George Andre Loyola Stein George Souto Maior Wanderley 2800 5710 2760 6130
8 CZE   Perusic/Schweiner Ondrej Perusic David Schweiner 2480 4940 2480 5180
9 RUS   Semenov/Leshukov Konstantin Semenov Ilya Leshukov 2560 5240 2460 5260
10 GER   Ehlers/Flüggen Nils Ehlers Lars Flüggen 1540 2921 2440 4116
11 USA   Gibb/Crabb Ta. Jacob Gibb Taylor Crabb 2280 4080 2400 3860
12 RUS   Liamin/Myskiv Nikita Liamin Taras Myskiv 2360 4870 2360 4950
13 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2080 5700 2320 5760
14 SUI   Heidrich/Gerson Adrian Heidrich Mirco Gerson 1960 4492 2280 4752
15 CAN   Pedlow/Schachter Sam Pedlow Sam Schachter 2120 5100 2200 5620
16 CHI   Grimalt M./Grimalt E. Marco Grimalt Esteban Grimalt 1920 6700 2040 5940
17 NED   Varenhorst/van de Velde Christiaan Varenhorst Steven van de Velde 1360 2440 1940 3160
18 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 1920 5120 1920 4200
19 USA   Slick/Allen Stafford Slick William Allen 1920 4230 1920 3990
20 BRA   Guto/Saymon QWC Gustavo Albrecht Carvalhaes Saymon Barbosa Santos 1920 3598 1880 3898
21 AUT   Seidl Rob./Waller Robin Seidl Philipp Waller 1680 4480 1800 4240
22 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 1840 4280 1800 3900
23 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1560 2840 1380 2940
24 UKR   Popov/Gordieiev Sergiy Popov Iaroslav Gordieiev 1300 2674 1300 3004
25 MEX   Ontiveros/Virgen Lombardo Ontiveros Juan Virgen 1280 1900 1280 1900
26 CHN   P. Gao/Y. Li CS Peng Gao Yang Li 1540 4640 1240 4660
27 AUT   Winter/Hörl Tobias Winter Julian Hörl 880 2195 1060 2155
28 SUI   Métral/Breer Quentin Métral Florian Breer 1040 1935 1010 1573
29 RUS   Hudyakov/Bykanov Maksim Hudyakov Ruslan Bykanov 1070 2199 1060 1869
30 POL   Rudol/Szalankiewicz Maciej Rudol Jakub Szalankiewicz 1150 3491 990 3421
31 RUS   Sivolap/Yarzutkin WC Maxim Sivolap Artem Yarzutkin 960 2660 960 2520
32 TUR   Sekerci/Urlu WC Selçuk Sekerci Safa Urlu 740 1316 740 1116