Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2600 8220 2600 8236
2 NOR   Mol A./Sørum, C. Anders Berntsen Mol Christian Sandlie Sørum 3800 8120 3800 8120
3 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 2840 7720 2840 7720
4 POL   Kantor/Losiak Piotr Kantor Bartosz Losiak 2760 6740 2760 6740
5 RUS   Semenov/Leshukov Konstantin Semenov Ilya Leshukov 2460 4920 2460 4800
6 RUS   Stoyanovskiy/Krasilnikov Oleg Stoyanovskiy Viacheslav Krasilnikov 2420 5990 2420 5990
7 BRA   Pedro Solberg/Bruno Schmidt Pedro Solberg Bruno Oscar Schmidt 2120 4780 2120 4780
8 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 2120 4740 2120 4740
9 CZE   Perusic/Schweiner Ondrej Perusic David Schweiner 2000 5458 2000 5458
10 GER   Thole J./Wickler Julius Thole Clemens Wickler 2000 3889 2000 3889
11 BRA   Ricardo/Álvaro Filho Ricardo Alex Costa Santos Álvaro Morais Filho 1880 3000 1880 3000
12 SUI   Heidrich/Gerson Adrian Heidrich Mirco Gerson 1840 4158 1840 4158
13 ITA   Ranghieri/Caminati Alex Ranghieri Marco Caminati 1680 3710 1680 3710
14 TUR   Giginoglu/Gögtepe V. Murat Giginoglu Volkan Gögtepe 1480 3530 1480 3530
15 USA   Brunner/Priddy Theodore Brunner William Reid Priddy 1470 2190 1470 2190
16 USA   Patterson/Budinger Casey Patterson Chase Budinger 1380 2480 1380 2480
17 USA   Kolinske/Evans William Kolinske Miles Evans 1340 3520 1340 3520
18 GER   Walkenhorst/Winter Alexander Walkenhorst Sven Winter 1340 1831 1340 1831
19 RUS   Samoday/Myskiv Valeriy Samoday Taras Myskiv 1340 1868 1340 1820
20 THA   I. Nuttanon/P. Sedtawat Nuttanon Inkiew Sedtawat Padsawud 1280 2800 1280 2800
21 POL   Szalankiewicz/Rudol Jakub Szalankiewicz Maciej Rudol 1240 4205 1240 4205
22 ITA   Andreatta, T./Abbiati Tiziano Andreatta Andrea Abbiati 1200 1794 1200 1794
23 AUT   Winter/Hörl Tobias Winter Julian Hörl 1140 2284 1140 2284
24 SUI   Kissling G./Zandbergen WC Gabriel Kissling Michiel Zandbergen 1140 2234 1140 2234
25 NED   Bouter/Penninga Jasper Bouter Ruben Penninga 1084 3012 1084 3028
26 FRA   Aye/Gauthier-Rat Quincy Aye Arnaud Gauthier-Rat 1020 2908 1020 2908
27 FIN   Nurminen/Siren Jyrki Nurminen Santeri Siren 1020 2120 1020 2120
28 FRA   Barthelemy/Loiseau Olivier Barthelemy Arnaud Loiseau 555 902 555 902
29 GER   Stadie/Becker Eric Stadie Paul Becker 495 725 495 725
30 LAT   Gabdullins/Samoilovs M. Matiss Gabdullins Mihails Samoilovs 468 779 468 779
31 NED   Blom/de Groot WC Mees Blom Yorick de Groot 390 680 390 720
32 LTU   Juchnevic/Vasiljev Robert Juchnevic Artur Vasiljev 351 436 351 436