Main Draw

Overview

Pool A

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Winter/Walkenhorst
GER
4 2 0 4 1 4.000 96 79 1.2152
2
Mol H./Berntsen
NOR
3 1 1 3 2 1.500 90 92 0.9783
3
Kazdailis/Rumsevicius
LTU
3 1 1 2 2 1.000 80 65 1.2308
4
Kanli/Cebeci
TUR
2 0 2 0 4 0.000 54 84 0.6429

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
1 17/05/2019
Winter/WalkenhorstGERvs.Kanli/CebeciTUR
2 - 0
21 - 18
21 - 14
       
42 - 32
00:39
2 17/05/2019
Kazdailis/RumseviciusLTUvs.Mol H./BerntsenNOR
0 - 2
18 - 21
20 - 22
       
38 - 43
00:49
9 17/05/2019
Winter/WalkenhorstGERvs.Mol H./BerntsenNOR
2 - 1
21 - 14
18 - 21
15 - 12
54 - 47
00:53
10 17/05/2019
Kanli/CebeciTURvs.Kazdailis/RumseviciusLTU
0 - 2
11 - 21
11 - 21
       
22 - 42
00:00

Pool B

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Bouter/Penninga
NED
4 2 0 4 0 MAX 84 69 1.2174
2
Winter/Hörl
AUT
3 1 1 2 3 0.667 87 85 1.0235
3
Dziadkou/Piatrushka
BLR
3 1 1 3 2 1.500 85 84 1.0119
4
Susam/Ozdemir
TUR
2 0 2 0 4 0.000 66 84 0.7857

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
3 17/05/2019
Bouter/PenningaNEDvs.Susam/OzdemirTUR
2 - 0
21 - 14
21 - 19
       
42 - 33
00:34
4 17/05/2019
Winter/HörlAUTvs.Dziadkou/PiatrushkaBLR
2 - 1
21 - 15
15 - 21
15 - 7
51 - 43
00:43
11 17/05/2019
Bouter/PenningaNEDvs.Winter/HörlAUT
2 - 0
21 - 17
21 - 19
       
42 - 36
00:34
12 17/05/2019
Susam/OzdemirTURvs.Dziadkou/PiatrushkaBLR
0 - 2
15 - 21
18 - 21
       
33 - 42
00:34

Pool C

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Rudol/Szalankiewicz
POL
4 2 0 4 0 MAX 84 64 1.3125
2
Nurminen/Siren
FIN
3 1 1 2 2 1.000 79 73 1.0822
3
Sekerci/Urlu
TUR
3 1 1 2 3 0.667 93 104 0.8942
4
Denysenko/Iemelianchyk
UKR
2 0 2 1 4 0.250 89 104 0.8558

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
5 17/05/2019
Nurminen/SirenFINvs.Sekerci/UrluTUR
2 - 0
21 - 10
23 - 21
       
44 - 31
00:39
6 17/05/2019
Rudol/SzalankiewiczPOLvs.Denysenko/IemelianchykUKR
2 - 0
21 - 10
21 - 19
       
42 - 29
00:39
13 17/05/2019
Nurminen/SirenFINvs.Rudol/SzalankiewiczPOL
0 - 2
19 - 21
16 - 21
       
35 - 42
00:39
14 17/05/2019
Sekerci/UrluTURvs.Denysenko/IemelianchykUKR
2 - 1
21 - 18
18 - 21
23 - 21
62 - 60
00:58

Pool D

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Ranghieri/Caminati
ITA
4 2 0 4 0 MAX 63 42 1.5000
2
Åhman/Hellvig
SWE
3 1 1 2 3 0.667 63 88 0.7159
3
Mermer/Özbek
TUR
3 1 1 3 3 1.000 93 103 0.9029
4
Boehlé/Boermans
NED
2 0 2 1 4 0.250 82 89 0.9213

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
7 17/05/2019
Mermer/ÖzbekTURvs.Åhman/HellvigSWE
1 - 2
18 - 21
21 - 19
7 - 15
46 - 55
00:51
8 17/05/2019
Ranghieri/CaminatiITAvs.Boehlé/BoermansNED
2 - 0
21 - 15
21 - 19
       
42 - 34
00:41
15 17/05/2019
Åhman/HellvigSWEvs.Ranghieri/CaminatiITA
0 - 2
8 - 21
               
8 - 21
00:16
16 17/05/2019
Mermer/ÖzbekTURvs.Boehlé/BoermansNED
2 - 1
21 - 18
11 - 21
15 - 9
47 - 48
00:43

Round of 12

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
17 18/05/2019
Kazdailis/RumseviciusLTUvs.Åhman/HellvigSWE
2 - 0
                       
0 - 0
00:00
18 18/05/2019
Mermer/ÖzbekTURvs.Mol H./BerntsenNOR
0 - 2
19 - 21
16 - 21
       
35 - 42
00:44
19 18/05/2019
Nurminen/SirenFINvs.Dziadkou/PiatrushkaBLR
1 - 2
21 - 19
19 - 21
13 - 15
53 - 55
00:51
20 18/05/2019
Winter/HörlAUTvs.Sekerci/UrluTUR
0 - 2
16 - 21
17 - 21
       
33 - 42
00:34

Quarterfinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
21 18/05/2019
Bouter/PenningaNEDvs.Kazdailis/RumseviciusLTU
2 - 1
20 - 22
21 - 16
20 - 18
61 - 56
00:53
22 18/05/2019
Mol H./BerntsenNORvs.Rudol/SzalankiewiczPOL
1 - 2
21 - 19
21 - 23
14 - 16
56 - 58
01:03
23 18/05/2019
Ranghieri/CaminatiITAvs.Dziadkou/PiatrushkaBLR
2 - 0
21 - 17
21 - 15
       
42 - 32
00:44
24 18/05/2019
Sekerci/UrluTURvs.Winter/WalkenhorstGER
0 - 2
18 - 21
20 - 22
       
38 - 43
00:49

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
25 19/05/2019
Bouter/PenningaNEDvs.Rudol/SzalankiewiczPOL
0 - 2
18 - 21
12 - 21
       
30 - 42
00:39
26 19/05/2019
Ranghieri/CaminatiITAvs.Winter/WalkenhorstGER
2 - 0
22 - 20
21 - 10
       
43 - 30
00:44

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
27 19/05/2019
Bouter/PenningaNEDvs.Winter/WalkenhorstGER
0 - 2
16 - 21
17 - 21
       
33 - 42
00:39

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets Set 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
28 19/05/2019
Rudol/SzalankiewiczPOLvs.Ranghieri/CaminatiITA
2 - 1
21 - 14
19 - 21
15 - 13
55 - 48
01:01